Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Facultatea Tehnica de Constructii Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
390 replies to this topic

#289
lala123

lala123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2011

 gabian22, on 31st August 2011, 16:34, said:

Daca tu asta ai inteles: ca fac pe desteptul ...  :OK:

Nu mai scrie gen MIRC.


:))))))))))))))) k

#290
mushasi

mushasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.06.2007
Salutare, sunt in clasa a 12 a iar profilul meu este tehnician desenator in constructii si as vrea ca dupa ce termin liceul sa dau la UTCB dar am cateva nelamuriri:
1. testul de admintere la CCIA are si geometrie iar eu nu am mai facut geometrie din clasa a 8 a nu cumva este si alt tip de test?
2. care sunt celelalte departamente ale facultatii unde se intra fara testul acela pentru ca nu le mai gasesc pe site si cateva cuvinte despre ce ai putea iesi   dupa ce termini
3. fizica am inteles ca nu prea are treaba cu fizica din liceu asa este (sunt paralel la aceasta materie :)) )?
4. Si sa imi puteti spune cateva cuvinte despre UTCB ...

#291
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 mushasi, on 11th September 2011, 00:49, said:

Salutare, sunt in clasa a 12 a iar profilul meu este tehnician desenator in constructii si as vrea ca dupa ce termin liceul sa dau la UTCB dar am cateva nelamuriri:
1. testul de admintere la CCIA are si geometrie iar eu nu am mai facut geometrie din clasa a 8 a nu cumva este si alt tip de test?
2. care sunt celelalte departamente ale facultatii unde se intra fara testul acela pentru ca nu le mai gasesc pe site si cateva cuvinte despre ce ai putea iesi   dupa ce termini
3. fizica am inteles ca nu prea are treaba cu fizica din liceu asa este (sunt paralel la aceasta materie :)) )?
4. Si sa imi puteti spune cateva cuvinte despre UTCB ...
1. Fa cateva ore de meditatii, testul de admitere e floare la ureche daca te duce capul un pic.
2. CFDP (cai ferate drumuri si poduri) - absolventi putini, deci locuri de munca destule; anii 1 si 2 floare la ureche si 3 si 4 extraordinar de grei (nu exagerez deloc)
mai sunt si alte facultati, dar eu la asta sunt si o recomand.
3.fizica de la facultate are foarte putina legatura cu cea de liceu; la fizica 1 era ceva cu termodinamica din liceu, dar in rest chestii diferite. Nu te speria ca nu e asa greu.
4. UTCB... o universitate romaneasca, nu cred ca e mai bine sau mai rau decat prin alte parti. Poate doar ca se da si se ia spaga mai greu ca majoritatea profilor is plini de bani si nu se uita la 100 de euro ai tai.

Daca vii la CCIA sau la CFDP pregateste-te ca 4 ani sa inveti, sa vii la scoala zi de zi, sa nu chiulesti, sa-ti faci temele, proiectele, etc. Asta daca vrei sa termini facultatea la timp si fara emotii.

Bafta ;)

#292
alex_serban

alex_serban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.09.2011
salut!am si eu o intrebare:) stie cineva cum vor fi repartizati studentii din anul 1 in camine? in c3 de exemplu cate locuri sunt per facultate?

Edited by alex_serban, 16 September 2011 - 21:24.


#293
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 alex_serban, on 16th September 2011, 22:22, said:

salut!am si eu o intrebare:) stie cineva cum vor fi repartizati studentii din anul 1 in camine? in c3 de exemplu cate locuri sunt per facultate?
Repartizarea celor de anul I e shuffle. Nimeni nu stie cum se face... Din cate am inteles din toamna asta vor numai cate 4 in camera in C3, ceea ce ar fi super bine pt locatari.

#294
alex_serban

alex_serban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.09.2011

 mwlambo, on 17th September 2011, 13:54, said:

Repartizarea celor de anul I e shuffle. Nimeni nu stie cum se face... Din cate am inteles din toamna asta vor numai cate 4 in camera in C3, ceea ce ar fi super bine pt locatari.


da mersi mult!

dar sti cand se afiseaza rezultatele?de regula afiseaza doar la facultate sau si pe site?

Edited by alex_serban, 18 September 2011 - 11:56.


#295
fcd_in_adn

fcd_in_adn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.07.2011
Am sanse sa prind o camera de 2 persoane ? :)

#296
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 alex_serban, on 18th September 2011, 12:51, said:

da mersi mult!

dar sti cand se afiseaza rezultatele?de regula afiseaza doar la facultate sau si pe site?
Se vor afisa in dimineata primei zile de cazari sau pe net in seara de dinaintea cazarilor, depinde de cheful oamenilor de acolo.

 fcd_in_adn, on 19th September 2011, 00:25, said:

Am sanse sa prind o camera de 2 persoane ? :)
Nu cred ca exista asa ceva...

#297
Sagan

Sagan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.05.2009
Cineva la Instalatii? Anul incepe pe 3?

#298
fcd_in_adn

fcd_in_adn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.07.2011
pe 3 incepe..

#299
Kire92

Kire92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.03.2011
la ce ora trebuia sa fim la facultate ?:-\

App... a intrat cineva la FILS???

Edited by Kire92, 02 October 2011 - 18:03.


#300
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Kire92, on 2nd October 2011, 19:03, said:

la ce ora trebuia sa fim la facultate ?:-\
Depinde ce ai prestat cu o seara inainte: agronomie, regie, moxa, club A, rummy, poker ................. :)

#301
mushasi

mushasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.06.2007
Din ce am citit pe forumuri am inteles ca decat la CCIA se da acel test de intrare iar la celelalte intri pe baza notei la mate din bac si numai stiu ce, am mai inteles ca acel test de la CCIA se da din matematica si fizica care sunt cuprinse amandoua materiile in acelasi test. Unde as putea gasi niste exemple de teste..? Trebuie neaparat sa rezolvi din amandoua amandoua materiile sau nu neaparat?

#302
szubs

szubs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 28.12.2008
Ce parere aveti despre Facultatea de Constructii de la Bucuresti?
Cei care sunteti/ati fost pe acolo va rog sa-mi dati informatii despre ea.
Ma intereseaza mai mult profilele de proiectare si as dori cat mai multe informatii despre ele.
multumesc.

#303
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pai toate sunt de proiectare, fiind un institut (ma rog universitate tehnica cum ii spune acum) de proiectari. Depinde acum ce facultate si ce specializare...

Pe site-ul lor ai 'aruncat' un ochi? Ce anume te intereseaza sa stii in mai in detaliu? Oricum ce este azi (sau a fost candva) valabail, poate sa nu mai fie maine, din "x" motive (se schimba conducerea, numarul de studenti si de cereri pentru o anumita specializare, care poate sa apara sau sa dispara, se schimba normativele etc).

Exista si Departamentul de Inginerie Civila, cu predare in limbi straine: engleaza si franceza. Parca era vorba si in germana.
Mda, poate ai dreptate, poate fi o exceptie grupa sau specializarea de management in constructii (axata mai mult pe partea de management si de economie si de devize) si cea de traducator tehnic autorizat (valabil pentru Departament), acestia avand avantajul ca vor cunoaste/sti denumirile termenilor  tehnici in limbile respective. Exista si diverse burse de care poti beneficia (evident in afara).

Insa, in primii 3 ani, toti fac acelasi lucru. Este asa numitul trunchi comun. Materiile de specialitate si aprofundarile si proiectele (mai frumoase si interesante) vin in anii terminali (IV si V).

#304
szubs

szubs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 28.12.2008
Ma intereseama mai mult Constructiile civile in special cele in limba engleza.
Vreau sa stiu ce materii se preda acolo, daca sunt in limba engleza, care e mai exact medota de admitere,daca se merita sa o fac.
Mi-e unu imi place engleza si proiectarea.
Termin anu asta a 12 cu specializarea Tehnician Proiectant Cad si ma descurc destul de bine la proiectare. :)

#305
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu mai stiu cum este acum (ti-am spus ca regulile se pot schimba de la an la an, sau ma rog...), DAR, cel mai bine, da un telefon si intreaba direct la Secretariat si afli toate aceste detalii. Sau o/un plimbare/drum pana acolo... Nu mai stiu daca site-ul lor are si un forum sau nu.

Pe vremea mea (la inceputurile Departamentului) intai s-a dat examen de Admitere si apoi s-a facut selectia, pe baza unui test de limba (scris si oral parca sau numai scris; nici nu mai stiu... :D). Acum mi se pare ca intai se da examenul eliminator de limba (nu stiu daca este si scris si oral sau numai scris) si apoi daca iei, dai si Admiterea. Daca pici testul de limba, nu stiu ce se intampla si ce statut ai. Cred ca ai voie si poti sa ramai si sa te inscrii si sa dai admiterea 'normala' (la sectia de romana) (daca mai e cu admitere, ca parca acum se poate intra direct cu dosar, cu nota de la bac si cu media anilor de liceu, parca... acum nu stiu daca e general valabil sau de la facultate la facultate, de la o institutie la alta, de la o universitate la alta) .

Profesorii de la Departament sunt romani, si sunt aceeasi care predau si la sectia de romana. Unii vorbesc mai bine, altii mai prost... deh. Toate cursurile, laboratoarele, seminariile dar si examenele (scrise) se fac in limba respectiva! Nu e nici un fel de problema daca nu intelegi ceva la un moment dat; poti intreba in pauza de exemplu si o poti face si in limba romana.

Unii profi au si suport de curs in limba respectiva. Desigur, nimeni nu te impiedica sa mergi la biblioteca si sa iei cursuri si carti in limba romana, daca vrei sa aprofundezi sau sa intelegi si mai bine ceva ce nu ai inteleg in limba respectiva. Mai rar vin si profesori din afara, sau mai rar vei avea poate si colegi straini (eu am avut 3 marocani).

Exista si un Lectorat parca, unde poti aprofunda limba respectiva. Si exista si burse. Cred ca merita si iti poate oferi alte perspective decat daca ai face simplu in limba romana. Atentie insa ca sunt ceva materii care 'te pun jos', destul de grele, specifice (cum ar fi Rezistenta materialelor, statica si dinamica si cursurile de beton si metal) si pe care trebuie sa le pricepi si intelegi bine de tot, ele fiind de fapt baza meseriei de inginer constructor.

Perspective... poti ramane teoretician (sa predai in scoala), sa faci cercetare, sa faci proiectare sau sa faci executie. Sau sa lucrezi in alte domenii (de exemplu in IT) si sa asiguri partea de suport pentru un viitor soft de cad sau de proiectare (de ce nu), pentru ca intelegi si stii cel mai bine ce trebuie sa bagi in acel soft si ce rezultate trebuie sa obtii si cum sa tratezi diferite situatii si cazuri etc. Sau ca traducator tehnic autorizat. E o meserie frumoasa, dar si grea si cu raspundere mare. Succes.

#306
FantaMadness

FantaMadness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.02.2012
Salut.Imi spune cineva ceva despre facultatea de instalatii ? pareri ? cum li se pare altora materiile ? ce iesi?

Edited by FantaMadness, 01 February 2012 - 22:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate